I attended high school and worked as a docent at the Los Angeles Zoo where chimpanzees were often given both organic and conventional bananas. With the organic bananas, they would eat them whole, skin and all, but they’d always peel the conventional ones. Organic bananas are still just $0.69/lb in my local store, even cheaper than conventional apples, peaches, pears, citrus etc. Hard to imagine that pricing results in a living wage for growers in that value chain, but that’s another issue.
And the actual cost in dollars for the purchaser if calculated, is say $.50 per week for 50 weeks a year or $25.00. And they taste so much better too-no tinny metallic after taste. And you can hope you’re doing more to preserve your own and your children/grandchildrens’ health! Worth $25 annualized!
This math may even over estimate it. The price differential is just $0.15/lb at my store, so you’d need to buy more than 3 lbs of bananas every week to clear a $0.50/wk investment.
Yes, you should continue the graphics. All I had to do was look at your banana picture and understood quickly what to do.
Thanks! 😊
I attended high school and worked as a docent at the Los Angeles Zoo where chimpanzees were often given both organic and conventional bananas. With the organic bananas, they would eat them whole, skin and all, but they’d always peel the conventional ones. Organic bananas are still just $0.69/lb in my local store, even cheaper than conventional apples, peaches, pears, citrus etc. Hard to imagine that pricing results in a living wage for growers in that value chain, but that’s another issue.
Fascinating! Thanks for sharing. And yes, lots of angles to pursue on this topic.
And the actual cost in dollars for the purchaser if calculated, is say $.50 per week for 50 weeks a year or $25.00. And they taste so much better too-no tinny metallic after taste. And you can hope you’re doing more to preserve your own and your children/grandchildrens’ health! Worth $25 annualized!
Thank you! I trust your math! 😍☺️🙏🏼
haha! We were always good foils for each other!
This math may even over estimate it. The price differential is just $0.15/lb at my store, so you’d need to buy more than 3 lbs of bananas every week to clear a $0.50/wk investment.
true!